Dubens pragulos – vienos dažniausių. Beveik 90 proc. pragulų atsiranda apatinėje kūno dalyje – dubens srityje ir kulnuose. Kaip jų išvengti ir kaip jas gydyti? Kalbamės su Pragulų profilaktikos centro eksperte, bendrosios praktikos slaugytoja, Europos pragulų profilaktikos komisijos (The European Pressure Ulcer Advisory Panel) nare Svetlana Greičiene.
Pragulos dažniausiai dubens srityje formuojasi tose vietose, kur labiausiai anatomiškai išsikiša kaulai: ties kryžkauliu, uodegikauliu, taip pat ties klubakaulio skiauterėmis ir ties šlaunikaulio didžiojo gumburio išsikišimu.
Dubens pragulos – kodėl jos atsiranda?
Viena iš pagrindinių pragulų atsiradimo priežasčių yra spaudimas. Dėl nuolatinio spaudimo į odą ir žemiau jos esančius audinius, ypač ties atsikišusiais kaulais, sutrinka kraujotaka, audiniai negauna deguonies, maisto medžiagų ir pradeda atrofuotis, kitaip sakant, audiniai miršta. Ne veltui anglų kalba dažniausiai pragula vadinama „pressure ulcer“ – ką pažodžiui verčiant reikštų „opa nuo spaudimo“ arba yra dar tikslesnis terminas „pressure injury“ – sužeidimas dėl spaudimo.
O lietuvių kalba žodis „pragula“ gali būti klaidinantis, nes iš karto suponuoja mintį, kad pragula atsiranda nuo pernelyg ilgo gulėjimo, bet tai nevisai tiesa. Dubens pragulos gali susidaryti ir per kelias valandas esant tam tikrai paciento būklei, kūno padėčiai, pvz., operacijos metu. Be to, pragulos susidaro ne tik gulintiems, bet ir negulintiems, t. y. sėdintiems neįgaliojo vežimėlyje.
Tam, kad įvyktų odos sužeidimas dėl spaudimo, konkretus odos plotas žmogaus kūne turi būti veikiamas išorinės mechaninės apkrovos, tokios kaip kėdė, lova, čiužinys, protezas ar medicinos prietaisas. Norint išvengti pragulų, reikia sudaryti tokias sąlygas, kad ši mechaninė apkrova būtų kuo mažesnė bei sukeltas spaudimas pasiskirstytų kuo didesniame plote. Šiam tikslui pasiekti yra naudojamos įvairios spaudimo perskirstymo atraminės priemonės, kurios skirtos pragulų profilaktikai – čiužiniai, pagalvės, voleliai.
Ne visos priemonės visiems vienodai tinka. Priemonių pasirinkimas priklauso nuo paciento būklės, svorio, slaugančio personalo įgūdžių bei nuo kitų faktorių. Reikėtų prisiminti, kad visos spaudimą mažinančios priemonės turi būti naudojamos kartu su paciento reguliariu vartymu, tinkama odos priežiūra ir mityba.
Pagrindinė atraminė priemonė užtikrinanti tolygų spaudimo pasiskirstymą yra čiužinys. Pragulų profilaktikai tinka aukšto atsparumo čiužiniai ženklinami HR raidėmis (high resilience), todėl perkant čiužinį verta įsigilinti į jo specifikaciją ir naudojimo instrukciją. Apie čiužinių pritaikymą slaugomam asmeniui galima sužinoti Grikės pragulų profilaktikos centre čia.
SVARBU: nuo 2023 07 01 pirkdami čiužinį nuo pragulų galite gauti 122,5 eur kompensaciją. Plačiau
Atraminės pagalbinės priemonės, mažinančios spaudimą į dubens sritį
Pacientui gulint ant nugaros, galima naudoti grikių lukštų pagalvę kryžkaulio, uodegikaulio srities pragulų profilaktikai. Tačiau su šia pagalve reikia elgtis atsargiai ir nepalikti paciento ant šios pagalvės ilgiau negu 2 val., nes ilgai gulint ant pagalvės padidėja spaudimas į šalia esančius audinius, todėl padidėja rizika atsirasti praguloms ties sėdmenimis. Tačiau naudojant pagalvę tinkamai, galima pasiekti gerų pragulų gydymo rezultatų.
Kaip pagalbinės atraminės priemonės galėtų būti įvairios pagalvės, pvz. ilgo trikampio formos pagalvė, kurią galima padėti po paciento nugara, kai pacientas guli ant šono. Šios pagalvės dėka yra sudaromas 30 laipsnių paciento kūno pasvirimas, kurio metu sumažėja spaudimas į šlaunikaulio gumbrį, taip pat į klubakaulio skiauteres. Vietoj trikampės pagalvės galite naudoti ir volą.
Kai pacientas guli ant pilvo, pageidautina po pilvu iki klubakaulių padėti stačiakampio formos pagalvę, kuri turėtų sumažinti spaudimą į klubakaulius.
Dubens pragulos gali atsirasti ir sėdintiems neįgaliojo vežimėlyje. Tokiems pacientams galima naudoti specialią pagalvę – pasėstą, kuris mažina spaudimą į vežimėlio paviršių, užtikrina pakankamą kraujo apytaką, praleidžia orą, todėl nesukelia prakaitavimo.
Priemonių, žinoma yra ir daugiau. Verta pastebėti, kad visos priemonės yra efektyvios tik su racionaliu jų panaudojimu, todėl perkant atramines pragulų profilaktikos priemones būtina konsultuotis su sveikatos priežiūros specialistais bei tokių priemonių gamintojais.
Apie pacientų pozicionavimą ir kūno padėtis skaitykite čia.
Apie pragulų gydymą šiuolaikiniais tvarsčiais skaitykite čia.